مهمترین تجهیزات مرغداری برای تهویه سالن های مرغداری

مقدمه ای برای استفاده از فن مرغداری :

فن مرغداری
تهویه مرغداری

همانگونه که اطلاع دارید دمای متعادل و خنک در تندرستی پرندگان اثربخش می باشد و راندمان تولید را بالا می برد بنابراین مطلبی که در اینجا اهمیت دارد این است که دمای بسیار زیاد برای سلامت طیور پرخطر است.

به همین علت در فصلهای گرم سال مرغداری ها از انواع سیستم ها و وسایل برای هوا رسانی به سالنهای مرغداری ( تهویه مرغداری ) و انواع تجهیزات سرمایشی استفاده می کنند.

مهمترین تجهیزات مرغداری برای تهویه سالن های مرغداری عبارتند از :

 

فن مرغداری به عنوان کاربردی ترین وسیله برای تهویه مرغداری

فن مرغداری (هواکش مرغداری))
(هواکش مرغداری))

یکی از پرکاربردترین وسایل و تجهیزات مرغداری برای تهویه و هوا رسانی به مرغ ها در سالنهای مرغداری ، فن مرغداری است.

 

 قوانین تهویه و نقش فن مرغداری در تهویه هوای سالن ها :

یکی از معمول ترین نوع تهویه در مرغداری های نمونه ، استفاده از فن مرغداری می باشد .
یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش بازدهی و عملکرد مرغداری ها و کانون های پرورش مرغ های گوشتی ، توجه به هوا رسانی مطلوب برای سالن های مرغداری است.

مبحث تهویه و تخلیه هوای سالن مرغداری یکی از نکته های با ارزش و جدی در پروراندن طیور و تجهیزات مرغداری ها است.
تهویه مطلوب برای مرغها یکی از مهمترین و اثر بخش ترین کارها در موضوع رشد و پرورش مرغ و نیز وارسی شرایط زندگی آن ها شمرده می شود.

به درستی اگر سالن های مرغداری ها دارای شرایط مناسبی برای اکسیژن رسانی مرغ نباشند و تغییر هوای داخل فضای محوطه و دمای مناسب  و  یا نمناکی و نور لازم را نداشته باشد ، بی گمان نمی توان بازدهی مناسبی را برای پروراندن طیور دور اندیشی کرد چرا که از نظر بهره برداری ، حتما در وضعیت طبیعی نخواهد بود.

علی الظاهر همین دلایل کافی است تا یک مرغدار نمونه و دور اندیش در مورد قواعد و قوانین تهویه مرغداری و انواع شیوه های تهویه مرغداری معلومات لازم را بدست آورد .

و نیز ابتدایی ترین و اصلی ترین کارتان در امتداد راه اندازی  و نصب فن برای تهویه سالن مرغداری (چه در مرغداری تخمگذار و چه در مرغداری گوشتی )  در تابستان باشد.

کارگذاشتن و به راه انداختن انواع شیوه های تهویه مرغداری (در مرغداری صنعتی) فقط برای جابه جایی هوای درون سالن نیست بلکه هدفهای مهم تری مشابه خارج کردن گازهای سمی و فراهم کردن اکسیژن لازم برای مرغ ها ، با نصب فن مرغداری صورت می گیرد.

استفاده از فن مرغداری به عنوان معمولی ترین شکل تهویه در مرغداری استاندارد

یکی از شایع ترین نوع هوارسانی در مرغداری های نمونه که برای تهویه هوای مرغداری ها بکار گرفته می شود ، فن یا هواکش های مرغداری ۱۴۰*۱۴۰ سانتی صنعتی می باشد.

این وسیله افزون بر این که هوارسانی می کند و هوای سالن های پرورش طیور را به جریان می اندازد ، می تواند فضای این محیطها را به اندازه کافی مرطوب کند .

فن مرغداری این امکان را دارد که با گردش هوا به شکل کاملا یکدست ، رطوبت لازم و کافی را در تمام سالن ، تامین نماید و گازهای زیان آور یا دی اکسید کربن بوجود آمده توسط طیور را از سالن مرغداری خارج کند.

این دسته کارکرد های فن مرغداری سبب فراهم سازی هوایی کاملا سالم و تمیز را در تمام سالن میشود .

 

مزایای انواع فن تهویه

  • وزن سبک و کاملا استاندارد
  • راندمان بالا
  • ابعاد بزرگ و متناسب با فضای مرغداری
  • بدنه ضد زنگ و از جنس گالوانیزه
  • پروانه های مرغوب و از جنس اتیل ضد زنگ
  • صدای کم و متناسب با شرایط مرغداری
  • خروجی هوای نسبتا بالا
  • دمپر با درزگیر های از جنس مواد پلیمری
  • نصب سریع و آسان

اهمیت فن (هواکش مرغداری )

علاوه بر اینکه باید گاز دی اکسید کربن موجود در سالن توسط هواکش های ویژه از محیط و فارم مرغداری ها خارج شود، وجود مقدار بسیار زیادی از پس مانده های مرغ ها در سالن های پرورش مرغ ها مخصوصا در زیر  قفس مرغ تخمگذار همچنین باعث شده که ضرورت به راه انداختن هواکش ها یا فن مرغداری در این محیط ها از ارزش بالایی برخوردار باشد.
اصلی ترین نکته ها برای خرید فن ( هواکش مرغداری )
قالب ساده ای داشته باشد
قیمت مناسبی داشته باشد
استقامت لازم را دارا باشد
طراحی پیچیده ای نداشته باشد تا در هنگام تعمیر و محافظت از آن دچار مشکل نشویم

حرف آخر
گروه تولیدی تینا صنعت یکی از تولیدکنندگان اصلی ابزار مرغداری در داخل کشور می باشد که در این عرصه نزدیک به دو دهه سابقه فعالیت دارد . این گروه صنعتی توانسته است با ارائه تجهیزات مرغداری و قفس مرغداری پیشرفته و حرفه ای ، تجهیزات گرمایشی و سرمایشی ، انواع آبخوری و دانخوری ، فن های سیرکوله ، آسیاب و بالابر و… نیاز این صنعت را به طور اثر بخشی پاسخگو باشد .

 

تضمین کیفیت کار ما رضایت مشتریان همیشگی ماست
لطفا جهت مشاوره در زمینه خرید فن یا هواکش مرغداری و همچنین انواع قفس مرغ تخمگذار و یا قیمت قفس مرغ تخمگذار صنعتی و ثبت سفارش و همچنین احداث و تجهیز سالن های مرغدای و محاسبه هزینه های لازم جهت راه اندازی با تضمین کیفیت و خدمات ، با شماره زیر تماس حاصل نمایید
شماره تماس :  آقای مهندس خباز ۰۹۱۵۴۱۵۱۴۴۹

 

منبع  :

Key Factors for Poultry House Ventilation

پیج اینستاگرام تینا صنعت 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.